100 Округ
Последние новости
 
 


БУДІВНИЧІ ВЕРЛОПИ

17 Фев, 2011 20:17

Найгарніші будинки нашого міста зводилися в попередні століття. Їх проектували і будували відомі від нашого краю до столиць архітектори.

Їх імена в кращому випадку записувалися на дошки, які закладалися у фундаменти новобудов, та в архівні документи, і тепер широкому колу городян, які ходять мимо них, практично невідомі (на відміну, скажімо, від сучасників, увічнених у написах під час спорудження пам’ятників у нинішні роки). Тож згадаймо, принаймні, кілька фрагментів життєпису архітектора нашого міста середини ХІХ століття.

1848 року голландському підданому Вільгельму Верлону за проект шляхового палацу петербурзька Академія мистецтв надала звання вільного художника. Невдовзі він (згадується і як Верлоп, Верлен) прибуває до Єлисаветграда, де бере участь у спорудженні військового містечка (тепер – по вул. Леніна й Орджонікідзе напроти Ковалівського парку) та присутственних місць (на місці нинішньої облдержадміністрації). У пашутінському «Історичному нарисі м. Єлисаветграда» йдеться, що архітектор В. Верлоп входив до комісії з будівництва зданого 1875 року приміщення благодійного зібрання на Петрівській (Шевченка) вулиці. Це має свідчити, що цей рід осів у нашому місті. Наприкінці 1870-х рр. в районі вулиці Сінної була розташована цегляно-обпалювальна піч Верлопа. На 1880-ті – 1890-ті роки членами місцевого товариства поширення грамотності та ремесел значаться К.В. (вірогідно, син архітектора, входив і до опікунства ремісничо-грамотного училища) та В.К. (можливо, внук будівничого-голландця) Верлопи. 1891 року місто придбало у голландського підданого В.К. Верлопа і спадкоємців ротмістра С.П. Потоцького цегельний завод на Озерній балці. Тож цей «сімейний підряд» міг охоплювати процес від проектування будинків до забезпечення цеглою та керівництва спорудженням.

Одним з кращих в Єлисаветграді був відкритий 1870 року млин Верлона і Ко, відзначений срібною медаллю сільгоспвиставки в Одесі. Його борошно знали далеко за межами Херсонської губернії. Причорноморське місто пройде й через долю уродженця (1898 р.) Єлисаветграда, росіянина Григорія Вільгельмовича Верлопа. До війни він мешкав у Одесі, з червня 1941 року – рядовий гвардійської дивізії, отримав медаль «За відвагу». Але 7 січня 1945 року заарештований «Смершем» - «за антирадянську агітацію», зокрема, за сказане в Східній Пруссії «у нас житлові будинки гірші, ніж у них (німців. – С.Ш.) приміщення для худоби». Через 13 днів трибунал йому присудив 6 років таборів з позбавленням громадянських прав та медалі. Реабілітація прийшла 1957 року.


Автор: Сергій ШевченкоАрхив / Факти. Події. Коментарі
Реклама

 
26.12.14
Рождество Христово!
Желание человека идти своим путем отделило его от Бога, подчинило воле диавола, и он зразу же оказался под его жестким давлением со всеми губительными последствиями. Премудрый Бог находит выход – Единородный Сын воплощается в нашем мире, чтобы человечество узнало Бога, и чтобы люди открыли глаза на порочную связь с сатаной. Он добровольно берет на Себя грехи всего человечества – прошлые и будущие – и, умерев телесно на Голгофе, искупает этой жертвенностью нас пред Богом…
Читать далее...
27.08.14
Православний календар
Православний календар
Читать далее...
23.09.13
Храм Благовіщення Пресвятої Боогородиці
21 вересня закладено капсулу у фундамент храму Української православної церкви на честь Благовіщення Пресвятої Богородиці. У 259-й день народження у Кіровограді відбулися не лише розважальні заходи. Цей день ознаменується ще й урочистою закладкою капсули у фундамент храму, що будується біля постаменту ангела-охоронця.
Читать далее...
23.09.13
Заявлений на суботу 21-го вересня страйк працівників тролейбусного парку не відбувся.
Заявлений на суботу 21-го вересня страйк працівників тролейбусного парку не відбувся.
Читать далее...
19.09.13
Ігор Козуб знову очолив кіровоградський "УДАР" Докладніше в розділі Ігор Козуб знову очолив кіровоградський "УДАР" - Інформаційний портал Кіровоградщини - "Гречка" - Новини Кіровоград на сайті gre4ka.info
Вчора відбулася позачергова конференція міської організації партії „УДАР” Віталія Кличка. На ній були підтверджені повноваження голови міської організації Ігоря Козуба.
Читать далее...
Подписаться на рассылку новостей
  
Отписаться


Загрузка...

Загрузка...


Счетчики и рейтинги

Газеты Кировограда, издания, СМИ

   

© 2009, издательство "СТПРЕС" - "Наше Місто"
Редакція не завжди поділяє думку авторів публикації та залишає за собою право редагувати та скорочувати авторський текст.

Дизайн и создание сайта - E-telegence Ukraine